Nová státní půjčka pro mladé rodiny
15. srpna začne stát poskytovat mladým rodinám prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení půjčky pro mladé rodiny do 36 let na rekonstrukci a pořízení bydlení. Tyto půjčky však ukazují svá zásadní omezení.
Díky fondu si je možné půjčit 1,2 milionu korun na koupi bytu a až 2 miliony korun na pořízení rodinného domu. K tomuto úvěru se váže úroková sazba 1% a možnost fixace po dobu pěti let. Zájem o půjčku je vskutku velký již teď. Zájemce jsou lákání nízkou úrokovou sazbou a také snížením jistiny o 30 000 Kč za každé dítě, které se v průběhu splácení rodině narodí. V případě komplikací, které znemožní splácení půjčky, například ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, bude možné splácení přerušit až na dva roky. Velký zájem je pak mezi mladými rodinami v menších obcích, které mají rozestavěný dům a potřebují peníze na jeho dokončení.
Tato výhodná půjčka má zásadní omezení
Státní podpora v podobě této zvýhodněné půjčky má však mnoho zásadních omezení. Půjčka bude fondem poskytnuta pouze na výstavbu či koupi rodinného domu s podlahovou plochou max. 140 m2. U bytu nesmí jeho podlahová plocha převyšovat 75 m2.
Tato daná omezení udávají, že je úvěr určen pro finančně slabší domácnosti. Je vhodná pro lidi z menších měst a obcí, ale i zde je potřeba splnit všechny podmínky stanovené SFRB. Podmínky jsou nastaveny takto:
- půjčka v rozmezí 30 000 – 300 000 Kč na rekonstrukci
- půjčka 30 000 – 2 000 000 Kč na pořízení domu či bytu
- v případě výstavby rodinného domu nesmí být půjčka vyšší než 80% skutečných nákladů
- při koupi rodinného domu nesmí půjčka přesáhnout více než 80% skutečných nákladů, včetně ceny pozemku
- stejná pravidla platí také pro koupi bytu
Půjčku lze kombinovat s hypotékou
V případě, že splní zájemce také nové podmínky ČNB, je možné tuto půjčku kombinovat i s hypotékou. Aby však mohl dlužník s hypotékou zároveň čerpat tuto půjčku od Státního fondu rozvoje bydlení, musí předem vědět, zda banka přistoupí na skutečnost, že bude mít jako první v katastru nemovitostí zástavní právo SFRB a až poté banka. V případě, že by dlužník půjčku nesplácel, peníze by jako první dostal SFRB.
Je velmi důležité podotknout, že banky jen velmi nerady přijímají zástavní právo až v druhé pozici. Není tedy s určitostí možné říci, zda banky na toto přistoupí. Výhodu budou mít především ti, kdo mohou poskytnout další nemovitosti k zástavě, například od rodičů. Celkové zadlužení pak nesmí být více než 45% měsíčního příjmu domácnosti.
Kdo si může o půjčku zažádat?
O půjčku si mohou zažádat mladé rodiny, z nichž žádný žadatel nepřekročí věk 36 let. Původní půjčka měla omezení částky 600 000 Kč a splatnost úvěru byla maximálně 15 let. Půjčka je podle odborníků příliš nízká pro obyvatele Prahy a velkých měst, kde jsou ceny nemovitostí velmi vysoko.